The Dan Beard District 2011 - Present

Lackawanna & Wayne Counties

2016

Gwen Grier

Melody Kutch

Will Peterson

 

2015

Jeffrey P. Allan

Robert Gray

Kevin Sebring

 

2014

Stephen B. Lenceski

Nicholas M. Rocco

Nicholas R. Murley

Frederick J. Smith

 

2013

Harold K. Jones, Jr.

Jo L. Posluszny

Amy L. Smith

 

2012

Donna G. Bartron

Deborah L. Coppola

John M. D’Elia

Leonard Kalinowski

 

2011

Blake A. Glucksnis

Frank I. Klassner, Jr.

Stephen S. McDonnell

Jerry Reed

 

Lakes, Endless Mountains & Dan Beard Districts 1969 - 2010

Arthur Fasshauer*

Dante Coccodrilli

Rev. Norman Dunsmore*

Rosanna LoPresti

Wesley Lawrence

Charles Flynn*

Zenas Bean

Ruth Altemeir

Lois Butts

Kelvin Schultes

Errol Flynn

Mary Alice Warholic

Donald Wacker  1994

William Butts III

Wellington Snyder

Warren Schloesser

Phillip Jeffreys

Floyd Edwards

Andrew Tiernan

Linda Laskowski

Henry Shankenberg

Richard Kreitner  1976*

Gerhardt Schwartzkopp

Mark Zimmer, Sr.*

John Gaudenzi

Alan Morin

Gloria Bean

Arland Zeiler

Tom Field, Sr.

Russell Ball*

Helen Denis

Lee Yeich*

Jeanne Garing*

Steve Thivierge

Brian Batten

Kathy Wahnon

Lou Cozza

Robert Ryan

Rev. Edward Erb

Patricia Plaza

William Hamby

Greg Morcom

Cynthia Johnson  2007

William Durando   2007

Mark Zitzelman   2008

Mike Jurkowski  2008

Lynn Johannes   2009

Jeanne Hartzell   2010

 

Pioneer Coal Streams, Lenape, Capoose, Appalachian,

and Iron Horse Districts 1969 - 2010

1969

Edward Bieryla*

Fred J. Bonnert*

Walter C. Hess

Joseph Muir

Walter Pattison

Roy A. Reeser

Ralph Robertson*

Henery Sayers

Elwood Truitt

Leo Borosky*

Donald P. Calhoon, Jr.*

Michael Fomous*

Henry Helcoski*

Stanley Jendzeizyk*

Willard H. Keller*

Dr. Louis Morris

Robert J. Roche

Walter Siekerka

George Wilson

 

1971

William F. McAuliffe, Sr.*

Andrew Motiska

Atty. Robert Munley

Curtis A. Rodgers

Joseph Sanker

John Segura

Earl Siegfried*

Edward Slimak

Vincent Tiberi*

Dominick Vitale*

 

1972

Frank Barlok

Harold Beppler*

Stephen Billets*

William Bohr

Milton Cohen

Robert Legg

William Stracka*

 

1973

Joseph Andriole

Arthur Batten

Margaret Brager

Michael Duda

Emile Fedorco

Arthur Morcom*

Rev. Dominic Totaro

John Zaccheo

Ann Zikoski

 

1974

Katheryn Abbott

Lee Chambers*

Richard Dixon

Peg Dixon

William Fallat

Clement Genovese*

George Heach

Wes Herron

Tom Jenkins*

Dave Jones

Donald Jones*

Louis Koch*

Sam Lancia

Rodney Lisk

Eugene Masler

Lawrence Monahan*

Frank Morrell*

Ambrose Munley

Chip O’Brien*

James Pasco

Joan Przywarn

Edward Scacchitti

 

1975

Sylvester Bieryla*

Michael P. Carrerra

William Devine

Joseph Griffin

Francis C. Ham

John D. James

Ralph Marasco

Ann Marie O’Hare

Donald Perry

Anthony Shelinski

Walter Swartz*

William Trently*

Richard “Rick” Williams

 

1976

Monsignor John Fadden*

Emerson Lloyd*

D. F. Mecca*

Footie Moninaro*

Gerald Pompey

 

1977

Jerry Ashenbrenner

Aulden Benjamin

William F. McAuliffe, II*

Walter Stefursky

Sam Valenza

Stella White*

Bob Zynal

 

1976-1977

Ronald Allegrucci

Helen Bauman

James Karrigan

John King*

Arlington Phillips

Henry Plucinnik*

Dr. Richard Rushmore

 

1978

Jack Evans

Dr. Anthony N. Fazio*

Howard Harvey*

John Jenkins*

James L. Laudig

Richard Lewis

Arthur Schmidt, Sr.

Nelson L. Thomas*

 

1979

Maryann Bauman

Louise Dikeman*

John Kane

Walter Loven

Mary Mehalko*

Jim Snyder*

Jack Solsman

Earl Wilson*

 

1980

Al Harper

James McDonough

 

1981

Joseph Bauman

Tennison Beddoe

Paul Chiricos

Jacalin Nichols*

Albert Smith

Carl Urban

 

1982

John Archibald*

Darwin Ball

Harold Winger

James Zellers

 

1983

Paul Asman

Matthew Beckage

James Cooper*

Robert Cudworth

 

1984

Marlene Beavers

Joseph Brocavich*

Patricia A. Gibbons

Vincent Riggi*

 

1985

Robert M. Gibbons, Jr.

William Levis

Rose Smargiassi

Ralph Turosky

 

1986

Frank Brown

Anthony Pulaski*

 

1987

Harvey Applegate*

Jacob Beavers*

William Cook

Geraldine Prushinski

Kenneth Rose

 

1988

Bryan R. Fisk

Harold Nudelman

Francis Scott

Howard Wolfe

 

1989

Richard F. Dempsey

Joseph McDonough

Alfred R. Werner*

Dennis Pugh

 

1990 – 1991

Arnold Bresser

Ruth Kameroski*

Peggy Kile

Constantine Penzone

Chris Pugh

Paul Strunk

Earl Trygar

Josephine Wahlers*

 

1992

Gary Bacinelli

Darwin Campbell*

Anthony Naro, Sr.

George Wagner

 

1993

Frank A. Marcin

Keith E. Ott

Harold L. Stevens, Jr.

Jeffrey K. Warner

 

1994

Dominick Blasi, Jr.

Chester Bowen, Sr.*

Debbie Rutkowksi

Phil Scotch

 

1995

Eric M. Chase

Rodger T. Getts, Sr.

Ann Marshalek*

Salvatore Naro*

 

1996

Martin T. Coyne*

Gary Jones

Jeffrey R. Sears, Sr.

William Schlosser

 

1997

Kevin J. Dougherty*

James P. Naticchi

Thomas Scandale

Martin J. Tucky

 

1998

Andrew Ewonishon*

Evelyn Owens

Dave Srebro

Jack Zak

 

1999

Susan Breen

John R. Croom, Jr.

Thomas L. Sheakoski

Michael R. Wolf

 

2000

Lawrence R. Mulrine

Robert E. Nitch

Sean P. Quinn

Stephen D. Rich

 

2001

Ernest J. Englehardt*

Earl J. Kugler

Ann Marie McKeel

Thomas R. Owens

 

2002

Elaine C. Guman

Arthur J. McHale, Jr.*

Michael J. Minello

Paul J. Narsavage

 

2003

Stephen A. Bartholomew

James D. Castellano

Thomas A. Kameroski

Lawrence J. Morton

 

2004

Pamela Anna

Joseph B. Fisne

James J. Zaydon, Jr.

 

2005

Dorothy Hayden

Joseph Taticchi

Bernadette Wagner

 

2006

Steven J. Gember

William J. Kropa

William V. Fiore

 

2007

Edward J. Allen

John R. Croom, III

Ann M. Naticchi

 

2008

Gary M. Katz

Betsy E. Kondrat

William G. Muchal

 

2009

Jude A. Allegrucci

Mary Ann Hogan

Pat Schlosser

 

2010

David P. Baldwin

Alexander L. Posluszny

Kenneth D. Wahlers